Anasayfaİletişim Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

1. Havalimanında güvenlik nasıl sağlanıyor?

Havalimanlarında çevre güvenliğinden başlayarak gittikçe daralan ve daraldıkça artan oranda uygulanmakta olan güvenlik kontrolleri vardır. Bu kontroller, Uluslararası kurallar doğrultusunda ulusal mevzuatla belirlenmiştir. Özel Güvenlik görevlileri, Genel Kolluğun (Polis) gözetim ve denetimindeki Havalimanı Terminal binalarına giren kişi ve eşyaların güvenlik taramasını yapıp tehlikeli olarak tanımlanan maddelerden havalimanlarının arındırılmasını temin etmektedir.

2. Havalimanında güvenlik kontrolünde beklemeden geçmenin püf noktaları nelerdir?

Güvenlik kontrolünden bekletilmeden ya da sizden sonraki yolcuyu bekletmeden geçmek için, terminal binasındaki kontrol noktasına gelmeden önce bazı konularda bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Havayolu şirketlerinin internet sitelerinde veya uçuş biletlerinde yer alan konulardan bazıları aşağıdaki gibidir.

1. Tehlikeli maddelerin kabin ve check-in bagajlarında havalimanına getirilmemesi
2. Kabin bagajlarında uçuşta yasaklanmış olan maddelerin taşınmaması
3. Sıvı kısıtlaması uygulaması kapsamında, her biri 100 ml yi aşmayacak kaplarda kişi başına bir adet 20x20 cm şeffaf poşete sığacak miktarların üzerinde sıvı ve aeresollerin taşınmaması
4. Kapı detektöründen geçiş sırasında üzerinizdeki ceket, mont, kaban gibi kıyafetlerin veya metal aksamlı kemer gibi aksesuarların çıkartılması
5. Her türlü metal ve elektronik maddelerin varsa el çantasına, yoksa çıkartılan kıyafetlerin cebinde x-ray cihazına bırakılması

Yukarıdaki uyarıların dikkate alınması, sinyalsiz geçiş için yararlı olacaktır. Bu noktada uluslararası ve ulusal kurallar gereği görev yapan güvenlik personeliyle kuralın tartışılması, yarar sağlamayacağı gibi işlemin gereğinden fazla uzamasına sebebiyet verecektir.

3. Yurt dışına çıkarken güvenlik yönüyle farklı bir uygulama söz konusu mu?

Uygulama genel olarak herkes için geçerli olmakla birlikte; diplomatik dokunulmazlığa haiz kişiler ile diplomatik kuryelerin güvenlik taramaları, farklı bir prosedüre tabidir. Ancak, bu uygulama kontrolsüz geçiş anlamı taşımamaktadır.

4. El bagajında neler taşınamaz, nelere el konulabilir?

El bagajı olarak belirtilen bagajlar, kabin bagajı olarak da değerlendirilir. Bu bagajların içinde bariz tehdit oluşturan ateşli silahl ve bıçaklar ile taşınması ve bulundurulması yasak olmayan, ancak kişi ve eşyalara zarar verebilecek, potansiyel tehdit oluşturan her türlü eşya ile tehlikeli maddeler sınıfında yer alan materyaller bulundurulması yasaklanmıştır. Bunun yanı sıra, dış hat uçuşlarında her biri 100 ml’yi aşmayacak kaplarda kişi başına bir adet 20x20 cm ebadında şeffaf poşete sığacak miktarların üzerinde sıvı ve aeresollerin taşınması da yasaktır.

5. Neden ceket ve kemerlerimizi çıkarıyoruz?

Kontrol noktasından geçiş yapmadan önce kişinin kapı detektöründe sinyal verebilecek her türlü maddeden arındırılması esastır. Ceket, mont, palto gibi kıyafetlerin çıkartılması; hem kişilerin fazla beklemesini hem de uçuş güvenliğini tehlikeye sokabilecek tehlikeli maddelerin gizlenmesini önleyecektir. Metal olmayan suç unsuru olabilecek nesnelerin de bu yöntemle tespit edilmesi mümkün olacaktır. Kemer çıkartılması uygulamasında da, kemer altına gizlenebilen her türlü nesnenin tespit edilebilmesine yöneliktir.

6. Yurt dışındaki havalimanlarında sadece uçağa geçmeden kontrol edilirken neden ülkemizde iki kez kontrole tabi oluyoruz?

Uluslararası Sivil Havacılık Otoritesi; Sivil Havacılık Güvenliğini uçuş ve uçakların güvenliğine yönelik düzenlediğinden, uçağa binmeden önce yapılan güvenlik kontrollerini yeterli görmektedir. Ülkemizde Sivil Havacılık Güvenliği ile ilgili en üst otorite olan Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu, risk analizleri ve geçmiş dönemlerde yaşanmış olan acı tecrübeleri de dikkate almaktadır. Bu kapsamda Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu, ülkemiz havalimanlarının terminal binalarını da Sivil Havacılık Güvenliği kapsamında tutmaktadır. Bu nedenle Terminal binalarının girişlerinde de güvenlik kontrolleri yapılmaktadır.

7. Güvenlik görevlisinin yetki ve sorumlulukları ile Polis’in kontrollerdeki rolü nedir?

Havalimanlarında kişi ve eşyanın güvenlik taramasını, Özel Güvenlik Görevlileri yapmaktadır. Ancak kontrol noktalarının amirleri, Polis memurlarıdır. Özel Güvenlik Görevlileri bu taramalar sırasında tespit ettiği suç ve suç unsurlarını kontrol noktası amiri görevini yürüten ve adli işlem yapmaya yetkili Polis memuruna bildirmektedir. Havalimanı terminal binasındaki diğer güvenlik uygulamaları da Polis’in sorumluluğundadır.

8. Yılda kaç kişi güvenlik kontrolünden geçmektedir? (Yolcu, yolcu yakını, havalimanı çalışanları v.b.)

İstanbul Atatürk Havalimanında yapılan çalışmalara göre, yılda yüz milyonun üzerinde kişinin güvenlik kontrolünden geçtiği anlaşılmaktadır.

9. Kontrol noktalarında sıra varken neden tüm X-RAY cihazları açık tutulmamaktadır?

Milli Sivil Havacılık Güvenliği standardına göre, her bir güvenlik kontrol noktasında sırada bekleyen kişi sayısı 20 kişiyi geçer ise ilave X-RAY cihazının açılması gerekmektedir. İsanbul Atatürk Havalimanı’nda bu standardın yolcu lehine mümkün olan en iyi oranda kullanılmasına azami özen gösterilmektedir.

 
FAYDALI KISAYOLLAR
KapatGeriİleri